Jak správně uzavírat smlouvy (od nadpisu smlouvy až po její podpis) pro neprávníky

Kurzem Vás provede Doc. JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D. - docentka na Katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, advokátka (LEGATO advokátní kancelář).

Základní info

Z obsahu semináře:
* Kdo je oprávněn za smluvní stranu uzavírat smlouvy (zákonné a smluvní zastoupení, zejména podnikatele)? Jak správně napsat plnou moc (je potřeba ověřený podpis? musí podepisovat plnou moc zmocnitel i zmocněnec? je nutné předkládat originál plné moci ke smlouvě? apod.)? Zastupování statutárními orgány – zejména ve vztahu k různým zápisům v obchodním rejstříku, řešení souběhu funkcí člena statutárního orgánu a tzv. zákonného zástupce.
* Kdy se použije zákon a kdy se mohu strany od smlouvy odchýlit (ustanovení vyloučit)? Je potřeba opisovat některá ustanovení zákona do smlouvy?
* Předsmluvní odpovědnost a důsledky nepoctivého vedení kontraktace (při absenci úmyslu smlouvu uzavřít, při nečekané ukončení kontraktačního procesu apod.).
* Tzv. inominátní smlouvy.
* Nadpis smlouvy (musí být?), jak (ne)správně označit smluvní strany a důsledky z toho vyplývající a nejčastější chyby v „hlavičkách“ smluv a řešení problémových situací.
* Předmět smlouvy (jak moc je nutné jej specifikovat?, využití odkazů na přílohy – jak správně přílohu do smlouvy začlenit?), definice pojmů užitých ve smlouvě.
* V jaké formě lze uzavřít smlouvu (písemně, ústně, e-mailem?, konkludentně)? Lze smlouvu dodatečně měnit, případně v jaké formě?
* Okamžik uzavření smlouvy (uzavírání smlouvy mezi přítomnými/nepřítomnými, specifika uzavírání smluv e-mailem či po telefonu, zpětná účinnost smlouvy, antedatace, postdatace, využití odkládacích či rozvazovacích podmínek ve smlouvách).
* Proces uzavírání smlouvy a dispozice s právní úpravou (odchylky od návrhu smlouvy, závaznost protinávrhů, e-shop, katalog či reklama jako návrh na uzavření smlouvy a jiné otázky).
* Obchodní podmínky (jak je správně napojit ke smlouvě, jejich vhodný obsah, rozpor se smlouvou či s obchodními podmínkami druhé smluvní strany, specifika u spotřebitelských smluv, tzv. překvapivá ujednání a jejich důsledky, specifika u tzv. adhezních smluv).
* Tzv. Incoterms a jejich význam.
* Zvláštní povaha tzv. spotřebitelských smluv, povinnosti podnikatelů a ochrana spotřebitelů.
* Tzv. důvěrné informace poskytnuté v průběhu vyjednávání o uzavření smlouvy a důsledky jejich porušení.
* Smlouva o smlouvě budoucí (kdy je vhodné ji využít? je závazná? co musí minimálně obsahovat? co, když druhá smluvní strana tzv. realizační smlouvu nepodepíše?).
* Je výhodné odstoupit od smlouvy? Existuje nějaké lepší řešení, jak sankcionovat dlužníka?
* Úrok z prodlení, smluvní pokuta a jejich výše. Zákonný a smluvní režim, důsledky nepřiměřenosti, vzájemný vztah a vztah k náhradě škody či trvání závazku.
* Optimalizace smluvních sankcí.
* Limitace náhrady škody i její úplné vyloučení?
* Způsoby stanovení ceny ve smlouvě (cenová, inflační, měnová doložka apod.) a možné způsoby placení (zejména limity plateb v hotovosti, výhody dokumentárního akreditivu aj.), splatnost ve fakturách (ve vztazích B2B, B2C).
* Zajišťovací instituty (např. ručení, finanční záruka, zástavní právo, dohoda o srážkách ze mzdy, zajišťovací převod práva).
* Promlčecí lhůta (délka, stavění, lze uplatnit u soudu promlčené právo?).
* Rozhodčí doložka a důvody pro její (ne)sjednání.
* Podpis smlouvy (různé dovětky u podpisu smluvních stran a důsledky jejich absence, musí být u podpisu razítko či označení funkce?).
* Technické aspekty zabezpečení smlouvy proti jejich jednostranným změnám.
* Další praktické otázky související s uzavíráním smluv.
* Jednotlivá témata budou doplněna o příklady z praxe a praktická doporučení

Jak správně uzavírat smlouvy (od nadpisu smlouvy až po její podpis) pro neprávníky

Vybraný termín:

9.10.2024  Praha Upřesnující informace k termínu

Cena

Kontaktovat dodavatele


Kontrola proti spamu. Kolik je devět a čtyři ? Součet zapište číslicemi.